Įmonių investicijos į saulės energiją sugrįžta ir naujomis partnerystėmis

2020-11-20

Saulės energetikos galimybės verslui plečiasi – be kompensacijų už nuosavų elektrinių įrengimą, neseniai įmonėms pasiūlyta parama ir perkant dalį saulės parkų. Įmonės, nusprendusios naudoti ekologišką elektros energiją, ne tik prisideda prie aplinkos tausojimo, bet ir skaičiuoja sutaupytus kaštus bei investicinę grąžą.

Skaičiuojama, kad 1000 eurų investicija į saulės elektrinę, pasinaudojus ES finansine parama, per metus sutaupo apie 150 eurų. Tad saulės elektrinės atsipirkimo laikotarpis yra apie 6 metai, atsižvelgus į dabartinę elektros kainą, kuri, ne paslaptis, kyla. Maža to, įvertinus 25 metų elektrinės tarnavimo laiką, saulės elektrinė leidžia turėti apie 8 proc. investicijos grąžos kasmet.

Maža to, organizacijos, pasirinkusios naudoti ekologišką elektros energiją, vis labiau akcentuoja ir kur kas didesnį patrauklumą darbuotojams bei verslo partneriams.

Sutaupytos lėšos ir konkurencinis pranašumas

Audrius Kantauskas, BIOVELA Group generalinis direktorius, pasakoja, kad pernai ant įmonės gamybinių pastatų stogų buvo įrengta 1,7 MW galios saulės elektrinė. Ir tai ne pabaiga. Kitąmet pavasarį bus užbaigtas dar vienas etapas – įrengta papildoma 1,3 MW saulės elektrinė.

Anot jo, tai yra tiek energetinis sprendimas, darantis teigiamą poveikį įmonės energetinių sąnaudų mažėjimui, tiek strateginis verslo sprendimas, prisidedantis prie efektyvaus žaliavų ir energijos naudojimo, pramonės modernizavimo bei plėtojimo. Tiesa, kaip pažymi A. Kantauskas, be paramos tokie projektai būtų sunkiai įmanomi dėl neproporcingai ilgo atsipirkimo laikotarpio.

„Sekame visą elektrinės monitoringą ir generuojamos elektros kiekį. Finansiškai atsipirkti elektrinė pradės po 5-6 metų, priklausomai nuo elektros rinkos kainos. Tačiau vertiname ir papildomą, ne tik finansinę grąžą. Tai ir užsienio partnerių įvertinimas, ir bendrų gamybos plėtros projektų palaikymas bei plėtojimas. Tai žingsnis pirmyn, skatinantis nesustoti ir toliau auginti tiek žaliosios energijos integraciją, tiek kitus žiedinės ekonomikos sprendimus, kuriuos dar realizuosime artimiausiu laikotarpiu“, – komentuoja A. Kantauskas.

Jam antrina ir vienos seniausių metalo apdirbimo sektoriaus įmonių Lietuvoje „Astra LT“ technikos direktorius Viktoras Bondarevas pasakodamas, kad jie ant savo gamybinių pastatų stogo 245 kW galios saulės elektrinę pastatė pernai spalį. Elektrinei įsirengti taip pat pasinaudota ES parama.

„Vedame pagamintos, nupirktos, parduotos į tinklą elektros energijos apskaitą, balansą. Po vienerių metų eksploatacijos matome, kad 25 proc. elektros energijos, sunaudotos gamyboje, pasigaminome savo saulės elektrinėje. Planuojame, kad ji atsipirks per ne pilnus 5 metus“, – patirtimi dalijasi V. Bondarevas.

Jis taip pat priduria, kad žvelgti į šią investiciją tik per pinigų prizmę – nėra teisinga. Įmonę naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius skatina ne tik finansiniai tikslai.

„Organizacija, kuri savo gaminiams gaminti naudoja žalią energiją, tampa patrauklesnė klientams, ypač iš sąmoningesnių šalių, pavyzdžiui, Skandinavijos. Žinoma, vien tik būti „žaliu“ verslu nepakanka, bet galime paliudyti, jog vertindami paslaugos kaina ir kokybe vienodus pasiūlymus, skandinavai kur kas mieliau pasirinks ekologiškumą puoselėjantį verslą. Ši tema jiems labai reikšminga. Neabejojame ir matome, kad žalios energijos naudojimas savo gamyboje kelia įmonės prestižą klientų ir kitos dalies verslo bendruomenės akyse“, – sako „Astra LT“ technikos direktorius V. Bondarevas.

Aktualiausia neturintiems tinkamo stogo ar žemės sklypo

Saulės modulių gamintojos bei elektrinių statytojos „Solet Technics“ direktorius Andrius Karazinas sako, kad galimybė įsigyti saulės elektrinę parke pirmiausia aktuali toms įmonėms, kurios neturi savo žemės sklypo ar stogo, arba jis nėra tinkamas nuosavos elektrinės įrengimui. Pavyzdžiui, nepalanki kryptis, jau pasiektos ribinės stogo apkrovos, stogas naudojamas kitoms reikmėms, krenta dideli šešėliai.

Be to, saulės parkuose moduliai paprastai montuojami geriausiomis sąlygomis, todėl galima tikėtis optimalaus ekologiškos elektros energijos „derliaus“.

„Masto ekonomijos dėka nutolusios elektrinės kaina paprastai yra dar žemesnė nei elektrinės, įrengtos ant nuosavo pastato stogo. Standartiškai saulės parke įsigytos elektrinės atsipirkimo laikotarpis, skaičiuojant su parama, yra iki 7 metų, atsižvelgus į dabartines elektros kainas. O ne paslaptis, kad elektros kaina kyla“, – pastebi A. Karazinas ir priduria, kad, remiantis „statista.com“ duomenimis, vidutinis elektros brangimas ES kasmet sudaro apie 3,3 proc. Be to, reikia nepamiršti, kad elektra brangsta, nes nuolat auga jos paklausa, pavyzdžiui, daugėja elektromobilių, kitų elektros įrenginių. Atsižvelgus į tai, atsiperkamumo terminas dar labiau trumpėja.

Jis taip pat priduria, kad elektrinė verslui gali tapti alternatyvia investavimo priemone. „Įvertinus 25 metų elektrinės tarnavimo laiką, skaičiuojama, kad ji leidžia turėti vidutinę 8 proc. metinę investicijų grąžą “, – sako pašnekovas.

Finansine parama gali pasinaudoti net iki tūkstančio įmonių

Įmonės, norinčios pretenduoti į finansinę paramą įsigyti saulės elektrinę parke, turi teikti paraišką Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA). Į paramą pretenduoti gali visi privatūs juridiniai asmenys turintys, tiesioginę sutartį su elektros energijos tiekėju ir disponavimo teisę patalpoms, kuriose planuoja vartoti pagamintą energiją. Patalpų paskirtis privalo būti visuomeninės, gamybinės paskirties arba kitos paskirties inžineriniai statiniai.

A.Karazinas papildo, kad norint pretenduoti į finansinę paramą, dokumentacijos prireiks mažiau nei statant savo elektrinę. Aplinkos projektų valdymo agentūrai reikia pateikti tik įmonės valdymo organo sprendimą įsigyti elektrinę saulės parke bei pagrįsti finansavimo saulės elektrinei įsigyti šaltinius.

Vieno elektrinės kilovato kaina saulės parke šiuo metu siekia 920 eurus su PVM. APVA suteikiama parama – 30 proc. elektrinės sumos. Didžiausia numatyta parama vienam pareiškėjui yra 200 tūkst. eurų. Bendra paramai skirta suma pagal APVA priemonę siekia 10 mln. eurų. Paraiškos finansinei paramai priimamos iki šių metų gruodžio pabaigos.

„Įsigyjant saulės elektrinę parke, visais reikalingas leidimais ir techninio projekto įgyvendinimu pasirūpina parko vystytojas. Taip pat 25 metus bus atliekama techninė priežiūra, užtikrinsianti nepertraukiamą elektrinės darbą, tad, priešingai nei įsirengiant savo elektrinę, tuo nereikės rūpintis papildomai“, – pastebi A. Karazinas ir priduria, kad finansine parama gali pasinaudoti įmonės, įsigyjančios tiek mažas iki 10 kW galios jėgaines, tiek dideles – 500 kW ir daugiau.

Šaltinis