Saulės elektrinėms ir šildymo katilams pasikeisti skirti dar 5 mln. Eur

2019-07-11

Energetikos ministerija papildomai skyrė Europos Sąjungos (ES) lėšų nedidelės galios saulės elektrinėms įsirengti bei seniems šilumos gamybos įrenginiams pasikeisti.

Tai buvo padaryta atsižvelgiant į didelį gyventojų susidomėjimą ir gausų paraiškų skaičių. Senų ir neefektyvių katilų keitimui namų ūkiuose paremti bus skirta beveik 7,7 mln. Eur, palyginti su planuotais 4 mln. Eur. Šios lėšos rezervuotos 2.634 gyventojams.

Tuo tarpu saulės elektrinių įrengimui namų ūkiuose vietoje planuotų 4,5 mln. Eur bus skirta daugiau nei 6,2 mln. Eur – šios lėšos rezervuotos 2.656 gyventojams. 

Beveik 1,6 mln. Eur kompensacinių išmokų iš Klimato kaitos programos rezervuota 802 gyventojams, kurie jau anksčiau yra įsirengę atsinaujinančius energijos išteklius naudojančius energijos gamybos įrenginius. 

Iš viso beveik 6.100 gyventojų numatyta išmokėti apie 15,5 mln. Eur.

„Didelis susidomėjimas gyventojams skirtomis skatinimo priemonėmis, kurios orientuotos į švarią ir žalią energetiką, patvirtino, kad toks finansavimas yra reikalingas. Jis bus tęsiamas ir ateityje, kad kuo daugiau gyventojų galėtų savarankiškai ir pigiau pasigaminti elektros energiją. Neabejoju, kad šios finansinės paskatos jau artimiausiu metu gana reikšmingai padidins gaminančių vartotojų skaičių Lietuvoje“, – ministerijos pranešime cituojamas Žygimantas Vaičiūnas, energetikos ministras.

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) trečiadienį informavo gyventojus, kuriems yra skirtas finansavimas. Iš viso ji sulaukė 3.057 prašymų finansuoti senų katilų keitimą, 2.894 – saulės elektrinių įsirengimą, o 1.161 paraišką pateikė jau įsirengusieji atsinaujinančius energijos išteklius naudojančius energijos gamybos įrenginius.

Nuo liepos 2 d. gyventojams, norintiems įsirengti iki 10 kilovatų (kW) galios saulės elektrines buvo supaprastintos procedūros, atsisakant perteklinių leidimų ir Valstybinės energetikos inspekcijos prie Energetikos ministerijos pažymų apie energetikos įrenginių techninės būklės patikrinimą. Iki šiol tokia supaprastinta tvarka buvo taikoma tik iki 5 kW galios elektrines įsirengiantiems gyventojams.

Taiso klaidas

Dalis paraiškų dėl saulės elektrinių neatitiko nustatytų kriterijų, taip pat buvo netiksliai užpildytos. Siekiant, kad kuo daugiau žmonių galėtų pasinaudoti finansinėmis galimybėmis, APVA kreipėsi į gyventojus, prašydama patikslinti paraiškas.

Dažniausios pasitaikiusios klaidos ir paraiškų atmetimo priežastys – registruotas ne gyvenamosios paskirties namas, paraišką pateikė ne turto savininkas, arba namui išduotas tik statybos leidimas, bet registrų centre nėra registruota nuosavybė.

Tuo tarpu teikiant paraiškas neefektyvių katilų keitimui, dažniausiai pasitaikančios klaidos ir paraiškų atmetimo priežastys: namo statybos teisės aktų nustatyta tvarka nėra įregistruotos anksčiau nei prieš 5 metus, gyventojai nori keisti krosnis, kurios netiekia šilumos į vandens pagrindu veikiančias sistemas, arba pareiškėjai nori įsirengti biokuro katilus padidintos taršos zonose, kuriose finansavimas teikiamas tik šilumos siurbliams įsirengti.

Iš viso iki 2023 m. planuojama investuoti daugiau kaip 30 mln. Eur ES fondų lėšų saulės elektrinių įrengimui ir senų šildymo katilų keitimui.

Šaltinis