Aplinkos ministras Simonas Gentvilas Niujorke dalyvaudamas Jungtinių Tautų aukšto lygio politiniame forume darnaus vystymosi klausimais dalijosi ir gerąja Lietuvos praktika apie atsinaujinančių energijos išteklių skatinimą šalyje. Diskusijoje, organizuotoje LR nuolatinės misijos Jungtinėse Tautose bei Nacionalinės nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų platformos, Lietuvos aplinkos ministras kitų šalių atstovams pristatė, kaip Lietuvos pavyzdžiu sėkmingai įdiegti vadinamąją gaminančių vartotojų schemą, kad kuo daugiau gyventojų įsidiegtų atsinaujinančios energijos priemones ir tokiu būdu patys apsirūpintų elektros energija.
Diskusiją moderavo ir Lietuvos pažangą atsinaujinančios energetikos srityje akcentavo Vartotojų aljanso viceprezidentas ir Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto narys Kęstutis Kupšys. Joje savo įžvalgomis dalinosi tvarios energetikos ekspertai iš JAV, Ispanijos, Kambodžos, Tanzanijos. Forume apsilankė ir Airijos aplinkos, klimato ir susisiekimo ministras Eamon Ryan.
Lietuvos aplinkos ministras Simonas Gentvilas užsienio kolegoms pažymėjo, kad per pastaruosius trejus metus gaminančių vartotojų Lietuvoje padidėjo 3 kartus. Tai lėmė pasikeitusi įstatyminė bazė, valstybės parama ir bendradarbiavimą su gyventojais skatinantys projektai.
Aplinkos ministras atkreipė dėmesį, kad Lietuva nuosekliai keičia savo įstatyminę tvarką, jog atsinaujinančius energijos išteklius būtų galima įsidiegti lengviau. Vien per 2022-uosius metus priimti teigiami sprendimai dėl poveikio aplinkai vertinimo 197-ioms vėjo jėgainėms, kurių bendra įrengtoji galia siekia apie 1370 MW. Taip pat Lietuvos aplinkos ministerija parengė jautriausių vėjo jėgainių poveikiui paukščių rūšių sąrašą ir nustatė, kokiu atstumu nuo jų veisimosi vietų galima įrengti vėjo jėgaines.
Stengdamasi paspartinti saulės elektrinių plėtrą Aplinkos ministerija parengė saulės elektrinių planavimo, statybos ir eksploatavimo aplinkosaugos reikalavimus. Atsiradus standartizuotiems aplinkosaugos reikalavimams, leidimai minėtiems projektams įgyvendinti išduodami keliais mėnesiais greičiau.
Kaip vienas iš atsinaujinančios energetikos vystymo akseleratorių forume buvo įvardintas ir finansinės paramos teikimo aspektas. Iki 2030 m. Lietuvoje numatyta 1 mlrd. eurų skirti atsinaujinantiems energijos ištekliams ir energetiniam efektyvumui didinti: 389 mln. eurų – namų ūkio energetiniam savarankiškumui skatinti, 52,2 mln. eurų – energetiniam skurdui mažinti, 234,1 mln. eurų – greitesniam verslo perėjimui prie žaliosios energijos ir 300,9 mln. eurų – energijos gamybai bei efektyvumui didinti.
Diskusijoje taip pat aptarta, kaip Lietuvoje spartinamas atsinaujinančios energetikos technologijų diegimas, skatinant bendradarbiavimą su gyventojais. Vienas iš aptartų pavyzdžių – Europos Sąjungos finansuojamas ir Vartotojų aljanso įgyvendinamas „CLEAR-X“ projektas. Jo metu organizuojami kolektyviniai pirkimai, vartotojai raginami susiburti į grupę ir palankesnėmis sąlygomis įsigyti nutolusios saulės elektrinės dalį arba įsirengti ją ant savo namo stogo, o vartotojų organizacijų ekspertai išbando gaminius ir tiesiogiai bendradarbiaudami su sertifikuotais montuotojais užtikrina, kad vartotojai gautų paslaugą, kuria gali pasitikėti.
Lietuvos aplinkos ministras forume Niujorke pabrėžė, kad skatinti „gaminančių vartotojų“ mechanizmą ypač svarbu, nes jis padeda daryti pažangą įgyvendinant tokius tikslus kaip skurdo mažinimas, prieinamos švarios energijos užtikrinimas, klimato poveikio švelninimas įvairiose socialinėse aplinkose.
Šiuo metu Niujorke vykstantis Jungtinių Tautų politinis forumas darnaus vystymosi klausimais yra pagrindinė tarptautinė darnaus vystymosi politikos formavimo institucija, reguliariai peržiūrinti šalių darnaus vystymosi progresą. Jame Lietuva pristatys ir visapusišką savo ataskaitą darnaus vystymosi klausimais.