Kovo 15-17 dienomis Energetikos ministras Dainius Kreivys lankėsi Romoje, kur susitiko su Italijos ekologinės tranzicijos ministru Roberto Cingolani bei aptarė įvairius su energetika susijusius klausimus, tarp kurių svarbiausi – atsinaujinantys energijos ištekliai (AEI) bei rusiškų dujų importo diversifikavimas. Ministras taip pat dalyvavo diskusijose apie Rusijos vykdomą karą Ukrainoje, kuris yra smarkiai susijęs su kylančia energijos kainų krize Europoje.
Vizito metu D. Kreivys taip pat susitiko su „Snam“ bei „Casa Depositi e Prestiti“ (CDP) atstovais – su jais aptarė Lietuvos atsinaujinančios energetikos tikslus ir priemones jų įgyvendinimui, pristatė žaliojo vandenilio ir saulės elektrinių plėtros planą bei vėjo energijos projektus. Dėmesys buvo skiriamas ir naujausių branduolinės energijos technologijų aptarimui.
„Italija prieš 3-4 dešimtmečius pradėjo anglines elektrines keisti dujinėmis elektrinėmis. Šiandien Italija iš Rusijos importuoja 40 proc. šalyje vartojamų dujų ir sprendžia, kuo ir kaip artimiausiu metu jas pakeisti. Nors klausimai nelengvi, bet italų kolegos supranta, kad po 2022 m. vasario 24 d. kito kelio nėra, – sakė D. Kreivys, pridurdamas, kad didžiausios italų įmonės mato ir Lietuvos potencialą atsinaujinančioje energijoje. – Lietuvos įmonės jau sėkmingai vykdo atsinaujinančios energijos projektus Italijoje bei ieško kelių plėsti veiklą. Sutarėme organizuoti eilę tęstinių vizitų ir konkrečiai kalbėti apie abipuses investicijas ir apsikeitimą patirtimi.“
Italija yra išsikėlusi ambicingus tikslus atsinaujinančioje energetikoje, ypač saulės energijoje, ir 2030 m. ketina turėti 50 GW instaliuotos saulės energijos galios. Taip pat vandenilio technologijose ir jų integravime į energijos tinklą Italija yra viena lyderiaujančių šalių Europoje. Atsinaujinančios energijos plėtrą artimiausiu metu akseleruos didžiuliai ES ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondo resursai.
SNAM yra viena pagrindinių „Trans Adriatic Pipeline“ akcininkų ir daugiausiai Energetikos sąjungos kūrimo projektuose dalyvaujanti bendrovė. Pagrindinis šios įmonės tikslas iki 2050 metų – transportuoti visiškai dekarbonizuotas dujas, taip padedant sustiprinti Italijos, kaip Europos centro, vaidmenį, siekiant eksportuoti švarią energiją į Šiaurės Europą.
CDP yra pagrindinė Italijos ekonominio vystymosi institucija. Praėjusių metų pradžioje CDP kartu su SNAM ir Eni pasirašė ketinimų protokolą dėl dendradarbiavimo dekarbonizacijos srityje. Susitarime numatyta, kad įmonės plėtos projektus vandenilio, žiedinės ekonomikos ir tvaraus mobilumo srityse.