Saulės elektrines įsigiję ar jas ant stogo įsirengę gyventojai, pagaminę daugiau elektros energijos nei jų individualiems poreikiams būtina patenkinti, už sukauptą energijos perteklių gali gauti kompensacijas. Šiemet jų išmokėjimo tvarka pasikeitė, o tai sukėlė abejonių kai kuriems gaminantiems vartotojams. Reaguodami į jų nuogąstavimus, specialistai paaiškino tokio sprendimo naudą.
Kompensacijas mokės kas dvejus metus
Kaip jau minėta, šiemet kompensavimo tvarka už sukauptą elektros energijos perteklių pasikeitė. Esminis pokytis – kompensacijos nuo šiol bus mokamos kas dvejus metus lyginiais metais, t. y. 2024, 2026 ir t. t. Artimiausio kaupimo apskaitos laikotarpio pabaiga – 2024 m. kovo 31 d.
Kompensacija priklausys nuo to, kiek per atitinkamą laikotarpį gaminantys vartotojai prikaupė ir nesunaudojo elektros.
Nepriklausomą elektros energijos tiekėją pasirinkę gaminantys vartotojai kompensaciją už sukauptą elektros energijos perteklių nuo 2024 metų balandžio mėnesio gaus iš pasirinkto tiekėjo sudarytoje sutartyje numatytomis sąlygomis.
Vartotojams, gaunantiems garantinio tiekimo paslaugą, sukauptą elektros energijos kiekį kompensuos bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) už faktinį, bet ne didesnį kaip 5 proc. viso per apskaitos laikotarpį į tinklus patiekto kiekio.
Atkreiptinas dėmesys, kad kompensuojamo elektros energijos kiekio vertė nustatoma pagal balandžio–rugpjūčio mėnesių „Nord Pool“ elektros biržos Lietuvos zonos kainų aritmetinį vidurkį, padaugintą iš sukaupto, bet neatgauto elektros energijos kiekio.
Mano, kad nesilaikoma įsipareigojimų
Vis dėlto sprendimu pakeisti tvarką, pagal kurią išmokamos kompensacijos už saulės elektrinių sukauptą energijos perteklių, nusistebėjo nuosavą saulės elektrinę turintis ir į LRT.lt kreipęsis Arūnas (tikrasis vardas redakcijai žinomas).
Bendrovės „Ignitis“ klientas apie numatytus pokyčius tikina esą nebuvęs informuotas ir sužinojęs iš žiniasklaidos, o tik kiek vėliau sulaukęs laiško iš bendrovės.
„Esu privatus gaminantis vartotojas, turiu 10 kW elektrinę ant privataus gyvenamojo pastato stogo“, – sako jis.
Kadangi, vyro aiškinimu, anksčiau gaminantiems vartotojams kompensacijos būdavo išmokamos pasibaigus metams, pranešti apie mokėjimo taisyklių pokyčius prieš pat pasibaigiant einamajam laikotarpiui „yra įsipareigojimų nesilaikymas“.
„Jei nori ką nors keisti, tai turėtų daryti po šių metų įsipareigojimo įvykdymo“, – pastebi Arūnas ir priduria, kad minėti pokyčiai, jo manymu, sukuria precedentą apgaudinėti vartotojus.
„Ignitis“: naudingiau elektrą sunaudoti, o ne gauti kompensaciją
Reaguodama į kliento nuogąstavimus, „Igničio“ atstovė Laura Beganskienė atkreipė dėmesį, kad kompensavimo tvarka keičiasi ne tik konkrečios bendrovės klientams.
„Kaupimo laikotarpis yra numatytas Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatyme ir jį vienodai taiko visi tiekėjai. Apie pokytį dėl kompensacijų mokėjimo kas dvejus metus „Ignitis“ klientus informavo netrukus po įstatymo priėmimo“, – pabrėžė L. Beganskienė.
Stogines saulės elektrines įsirengę klientai, jos tvirtinimu, apie pokyčius buvo informuoti papildomai dar vasario pradžioje, siųstas laiškas. Nutolusiuose saulės parkuose elektrinę įsigiję klientai laiškais taip pat informuoti neseniai.
„Kompensacijos gaminantiems vartotojams už sukauptą saulės elektrinės perteklių išlieka, keičiasi tik tai, kad dabar kompensacijos bus mokamos kas dvejus metus lyginiais metais, t. y. 2024, 2026 ir t. t. Tad artimiausio kaupimo apskaitos laikotarpio pabaiga – 2024 m. kovo 31 d.“, – antrina bendrovės atstovė.
L. Beganskienė taip pat atkreipia dėmesį, kad gaminantiems vartotojams naudingiau sunaudoti pagamintas kilovatvalandes, o ne gauti kompensaciją.
„Energetikos ministerija praėjusiais metais atsižvelgė į Lietuvos saulės energetikos asociacijos ir gaminančių vartotojų prašymą ir kaupimo laikotarpį pratęsė iki dvejų metų. Šis pokytis įtvirtintas Energetikos ministerijos priimtame „Proveržio pakete“, – akcentuoja ji.
LSEA: už sukauptą, bet neišnaudotą energiją anksčiau ar vėliau bus sumokėta
Lietuvos saulės energetikos asociacijos (LSEA) viceprezidentas Andrius Karazinas LRT.lt tvirtina, kad asociacija pokyčius palaiko.
„Turbūt didžiausias iššūkis būsimam saulės elektrinės savininkui yra susiplanuoti teisingo galingumo (nei daugiau, nei mažiau, tiek, kiek reikia) elektrinę, kadangi generuojamam energijos kiekiui įtakos turi be galo daug veiksnių (geografinė padėtis, montavimo vieta, įranga, kampas, šešėliai ir t. t.). Dažniausiai nepataikoma ir dažniausiai elektrinių statytojai siūlo įsirengti kiek galingesnę, kad garantuotai užtektų“, – pastebi A. Karazinas.
Asociacijos viceprezidentas taip pat antrina, kad saulės elektrinė pirmiausiai ir yra skirta savo poreikiams tenkinti, o ne elektros perdavimui.
„Beje, jos ir superkama ne daugiau kaip 10 proc., o ir supirkimo kaina labai simbolinė, todėl, susiplanavus kiek galingesnę, dvejų metų laikotarpis vartotojui yra naudingesnis nei vienų metų. Tai suteikia daugiau vartojimo lankstumo (galima 1-ais metais sukauptą energiją suplanuoti kaip nors tikslingai išnaudoti 2-ais metais) ir galimybę sutaupyti už naudojimąsi elektros tinklais (dabar vertingiausias planas – atsiskaityti natūra, t. y. savo pagaminta energija)“, – komentuoja A. Karazinas.
Jis taip pat ragina neužmiršti ir to, kad nors būstai tampa vis taupesni, elektros vartojimas nuolat auga.
„Buityje daugėja elektros prietaisų, atsiranda elektromobiliai, todėl perkelti sukauptą elektros energiją į kitus metus yra labiau privilegija, o ne kažkokia skriauda. Juolab kad už sukauptą, bet neišnaudotą energiją vis tiek anksčiau ar vėliau bus sumokėta“, – paaiškina A. Karazinas.
Ministerija: siekiame užtikrinti namų ūkių energetinį savarankiškumą
Energetikos ministerijos aiškinimu, įstatymų pakeitimų paketu siekiama įgyvendinti sklandžią ir greitą žaliosios energetikos plėtrą, mažinti biurokratinius trukdžius ir perteklinius ribojimus saulės ir vėjo elektrinėms, sukurti palankias sąlygas gaminančių vartotojų skaičiaus augimui, skatinti energetinių bendrijų kūrimąsi ir taip atliepti gyventojų poreikius.
„Dėl kaupimo laikotarpio tęsimo – siekiame užtikrinti namų ūkių energetinį savarankiškumą, tad gaminančio vartotojo pagrindinis tikslas – gamintis ir vartoti elektros energiją savo namų ūkio reikmėms. Kaip žinia, sugeneruotam energijos kiekiui įtakos turi ir klimato sąlygos, tad vienais metais gaminančiam vartotojui gali susidaryti elektros energijos perteklius, o kitais metais – trūkumas.
Iki dvejų metų pailgintas gaminančių vartotojų sugeneruotas energijos kaupimo laikotarpis leidžia vienais metais sukauptą energijos perteklių išnaudoti kitais metais, ir taip geriau užtikrina vartotojo energetinį savarankiškumą bei leidžia išvengti elektros supirkimo ir pardavimo kainų skirtumo“, – paaiškino Energetikos ministerija.
Kaip atsiskaitoma už elektrą?
Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, nepaisant per metus Lietuvoje 23 proc. išaugusių saulės fotomodulių kainų ir 18 proc. padidėjusių saulės elektrinių įrengimo kainų, saulės elektrinių įrengimo tempai Lietuvoje buvo rekordiniai.
Kvietimus teikti paraiškas kompensuoti saulės elektrinių įrengimo kaštus Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) žada paskelbti antrąjį šių metų ketvirtį – dar šį pavasarį.
ESO primena, kad gaminančiam vartotojui kiekvieną mėnesį skaičiuojamas į tinklą patiekto ir paimto elektros kiekio balansas. Jeigu pagamintas kiekis didesnis nei suvartotas, likutis perkeliamas į tolimesnį mėnesį. Taip elektros kiekis kaupiamas dvejus metus nuo balandžio 1 dienos iki kovo 31 dienos (2022–2024 metai).
Tokiu atveju, jeigu suvartotas kiekis yra didesnis nei pagamintas, naudojamas anksčiau sukauptas rezervas. Jeigu ir šio neužtenka, elektra perkama iš tiekėjo įprasta tvarka.
Gaminančių vartotojų elektros apskaita yra automatizuojama, ir gyventojai savo valandinius į tinklus patiekto bei iš tinklus atgauto elektros kiekio rodmenis gali rasti ESO savitarnoje.
Atkreiptinas dėmesys, kad už į tinklus patiektą ir vėliau atsiimtą elektrą privatūs klientai atsiskaito pagal pasirinktą vieną iš trijų atsiskaitymo būdų. Atsiskaitymo būdo pasirinkimas priklauso nuo saulės elektrinės galios, jos sugeneruojamo elektros energijos kiekio ir nuo jūsų metinio elektros energijos suvartojimo. Įsivertinkite, kokią sugeneruotos elektros energijos dalį suvartosite iš karto, gamybos metu.