Saulės elektrinių savininkus piktina galiojanti tvarka: tikina, kad jų pagaminta elektra nurašoma, ekspertai paaiškina, kur ji dingsta

Lietuvoje vis daugėja gaminančių elektros vartotojų. Tačiau LRT GIRDI klausytojas sako, kad iš saulės jėgaines turinčių gyventojų kasmet nurašoma dalis jų išgaunamos nesuvartotos energijos. Apie tai, kur dingsta nesuvartota saulės energija, LRT RADIJO laidoje „Ryto garsai“ pasakojo Lietuvos saulės energetikos asociacijos viceprezidentas Andrius Karazinas, „Ignitis“ grupės ryšių su visuomene vadovas Artūras Ketlerius ir Aplinkos projektų valdymo agentūros Nacionalinių programų valdymo grupės direktorius Jonas Balkevičius.

Saulės elektrinių turėtojams balandžio 1 d. nurašoma sukaupta energija, kuri buvo nesuvartota per metus. Praėjusiais metais tai aktualu buvo beveik 20 tūkst. gyventojų. Lietuvos saulės energetikos asociacijos viceprezidentas A. Karazinas sako, kad nurašomos energijos kiekį dažnai lemia gyventojų klaidingas pasirinkimas.

„Čia yra susiplanavimo ir įsivertinimo problema, ko tam žmogui reikia. Galima nusipirkti 30 kilogramų mėsos ir kai netilps į šaldiklį kaltinti kitus, kad jums netelpa. Tikriausiai yra ir pardavėjų nuopelnas, kad pasiūlo per galingas elektrines. Bet, manau, didžiausia problema, kad trūksta informacijos ir įgūdžių, kaip suplanuoti tinkamo dydžio elektrinę. Nuo jos dydžio priklauso, kiek elektros pasigaminsi. Nėra taip, kad nurašo viską, kiek pamenu, įstatymas yra iki 10 proc. Taip pat žmonės gali rinktis atsiskaitymo būdus už pasinaudojimą elektros tinklais. Vienas iš jų – natūra. Tai jeigu jums elektrinė gal kažkiek per galinga buvo, tai galima pasirinkti kaip atsiskaitymo būdą“, – sako A. Karazinas.

„Ignitis“ grupės ryšių su visuomene vadovas A. Ketlerius tvirtina, kad nustatyti konkretaus mėnesio, kuomet turėtų būti nurašoma sukaupta saulės energija, nėra galimybių, nes kiekvieni metai labai skirtingi.

„Tobulo mėnesio, kada pasirinkti saulės metų pabaigą, nėra. Pavyzdžiui, praėjusiais metais vasaris buvo saulėtas, kada saulės elektrinės gamino daug energijos, šiais metais – toks pasitaikė kovas. Įstatyme irgi numatyta, kad balandį baigiasi saulės metai ir prasideda nauji, būtent su šiltuoju sezonu. Balandį gamyba turėtų daugiau augti, turėtumėte pradėti kaupti arba gaminti savo vartojimui naujo laikotarpio saulės energiją, o per žiemą sunaudoti tai, kas buvo sukaupta anksčiau“, – teigia A. Ketlerius.

Anot jo, besiskundžiančių klientų dėl nurašomos sukauptos saulės energijos „Ignitis“ grupė sulaukia retai, dažniausiai tai pavieniai atvejai.

„Mūsų klientų absoliuti dauguma pasigamina mažiau energijos, nei suvartoja, todėl metų pabaigoje mums nereikia kompensuoti už tą perteklinę elektros energiją. Pavienių klientų, kurie pagamina daugiau elektros energijos ir ją sukaupia, energija ne nurašoma, o už ją kompensuojama. Tačiau tai yra mažuma“, – sako „Ignitis“ grupės vadovas ryšiams su visuomene.

Gruodžio mėnesį Lietuvoje užfiksuota 14 tūkst. asmenų , kurie turi saulės jėgaines. Per pirmuosius metų mėnesius sulaukta beveik 20 tūkst. paraiškų. Aplinkos projektų valdymo agentūros Nacionalinių programų valdymo grupės direktorius J. Balkevičius sako, kad šių metų vasarą tikimasi dar didesnio norinčiųjų skaičiaus.

„Per praėjusius penkerius metus Lietuvoje beveik 15 tūkst. gyventojų tapo gaminančiais vartotojais. O per gruodžio–sausio mėnesio buvusį kvietimą sulaukėme 20 tūkst. paraiškų. Vien per šiuos metus turėtų padvigubėti gaminančių vartotojų skaičius. O vasarą, kadangi artėja naujas finansavimo periodas, turėtų būti nauji kvietimai tiek norintiems įsirengti saulės elektrines, tiek nepasiturintiems asmenims įsirengti saulės elektrines, tiek gyventojams, norintiems įsirengti saulės elektrines iš saulės parko“, – teigia J. Balkevičius.

Lietuvos saulės energetikos asociacijos prezidento teigimu, naujų vartotojų „nunulinimo“ sistema neturėtų gąsdinti, nes tai laikoma netgi privalumu.

„Iš tiesų mes čia turime dovaną, nes nėra labai daug valstybių, kurios leistų pasidėti elektrą į tinklą ir vėliau ją pasiimti. Todėl mes esame tam tikra prasme išskirtiniai ir turime unikalią galimybę. Dėl to naujiems vartotojams reikia teisingai pasirinkti, susiplanuoti. Pasiimti statistiką praėjusių metų, pažiūrėti, kiek jūs sunaudojate, pasigalvoti, ką naujo galvojate pasijungti, ir pagal tai planuoti savo naują elektrinę“, – teigia A. Karazinas.

Šaltinis

lt_LTLT