Žalias tapo dar žalesnis: Kauno dokas – pirmasis Lietuvoje verslo centras, maitinamas saulės ir vandens energija

„Capitalica Asset Management“, derindama energetikos inovacijas ir žaliosios architektūros principus, Kauno DOKO komplekse diegia žaliąją paradigmą. Pastate veikia pajėgi saulės energijos elektrinė, o komplekso vėsinimui naudojamas greta esančios Neries upės vanduo. Estijos įmonė „R8“ Kauno DOKE taip pat kuria dirbtinio intelekto įgalintą sistemą, kuri padės dar labiau optimizuoti šildymo, vėdinimo, vėsinimo įrangą ir elektros suvartojimą.

Energinės A klasės verslo centras Kauno DOKAS tapo dar žalesnis: „Capitalica Asset Management“ ir toliau investuoja į aplinkai draugiškas technologijas. Komplekso vėsinimui yra naudojamas greta esančios Neries upės vanduo, o pastatui reikalingos elektros energijos dalis nuo šiol pagaminama jame įrengtų saulės baterijų. Vien šių metų liepą DOKAS pagamino 10 % visos pastatui elektros energijos saulės baterijomis, taip dar labiau padidinant ir taip aukštą pastato energetinį efektyvumą.

Remiantis „Bionic“ duomenimis, dauguma verslų sunaudoja tarp 15,000 ir 25,000 kWh energijos per metus, taigi Kauno DOKO saulės energijos elektrinėje pagaminama elektra sudaro beveik pusę viso šio kiekio – tai itin aktualu komplekse patalpas nuomojantiems verslams. Tuo metu visas Kauno DOKO kompleksas per metus 2022 m. sunaudojo 1 317 000 kWh. Artimiausioje ateityje komplekse įrengtos saulės baterijos pagamins 100 000 kWh/per metus, o didžioji energijos dalis bus pilnai suvartojama vidiniame tinkle, maksimaliai sumažinant bet kokius galimus energijos nuostolius.

UAB „Solar“ pastate įrengta 93 kW galios saulės energijos elektrinė – ženkliai mažina išskiriamą anglies junginių kiekį šalyje. „Capitalica“ įsipareigojimą aplinkosaugai atspindi ir tai, jog sistema buvo suprojektuota toliau nuo greta komplekso auginamų bičių, tam kad būtų išvengta bet kokių joms kenksmingų vibracijų.

Žaliosios inovacijos: verslo tvarumo revoliucija Lietuvoje

Kauno DOKAS – vienintelis pastatas Lietuvoje, kuriame pavasario ir rudens laikotarpiu (4-5 mėnesius per metus) sistemų vėsinimui naudojamas greta esančios Neries upės vanduo. Vasarą ši gaunama energija papildoma pastate esančių saulės baterijų gaminama elektra, taip reikšmingai sumažinant bendrą energijos suvartojimą.

„Siekiame lyderiauti žaliojo nekilnojamojo turto vystyme. Orientuodamiesi į gerąsias ateities miestų projektavimo patirtis visame pasaulyje, investuojame į pažangiausias šių dienų technologijas, kad užtikrintume visapusiškai tvarius sprendimus mūsų vystomų projektų galutiniams vartotojams. Siekiame sukurti mūsų statomų projektų pridėtinę vertę ne tik jiems, bet ir visai visuomenei – tai atspindi mūsų įmonės viziją, kurioje teigiami socialiniai pokyčiai taip pat neša tikrą investicinę grąžą“,- teigia „Capitalica“ valdybos pirmininkas Andrius Barštys.

Inovatyvus metodas, kai pastatų aptarnavime panaudojama natūrali oro ar upės vandens vėsa – angliškai vadinamas „free cooling“. Kai Neries vandens temperatūra yra žemesnė nei 15°C, specialiais savi-valančias filtrais upės vanduo išvalomas nuo dumblių ir smėlio priemaišų, o vėsa per pastate įrengtą šilumokaitį perduodama aušinimo sistemai. Ši sistema yra absoliučiai draugiška gamtai, nes išleidžiamo vandens temperatūra yra ne daugiau kaip 5-iais laipsniais aukštesnė nei upės vandens. „Free cooling“ energetinis efektyvumas yra 4 -5 kartus geresnis nei šaldymo mašinų, be to – dvigubai prailgina pastate įrengtų kompresorių tarnavimo laiką.

Energijos optimizavimas pasitelkiant DI: žaliosios inovacijos

Estų kompanijos „R8“ Kauno DOKE diegiamas produktas Digital Operator yra pažangiausias žaliosios energijos paklausos valdymo sprendimas, sukurtas komerciniam nekilnojamajam turtui. Jo dirbtinio intelekto įgalintos valdymo galimybės veikia visą parą, kad būtų užtikrintas minimalus energijos suvartojimas, pastate išlaikant pageidaujamą patalpų klimatą. DOKO techninė komanda gali bendrauti su dirbtiniu intelektu per esamą ekosistemą. Šis techninis sprendimas identifikuoja ir pripažįsta personalo ir nuomininkų inicijuotą sąveiką, todėl nuolat mokosi iš pastato dinamikos ir prisitaiko prie nuomininkų poreikių.

„Siekiame užtikrinti, kad sistemos ir toliau veiktų sklandžiai, todėl pritaikėme automatizuotas gedimų aptikimo sistemas. DI pagrįstas mūsų produkto valdymas – minimaliomis sąnaudomis užtikrina norimą DOKO patalpų mikroklimatą. Autonominis DI sprendimas veikia 24 valandas per parą ir, prireikus, kas 15 min. koreguoja sistemų parametrus, taip užtikrindamas energijos suvartojimo efektyvumą“, – teigia „R8“ vyriausiasis klientų sėkmės vadovas (CCSO) Raul Prank.

Šaltinis

lt_LTLT